Pierwszy krok do komfortu i luksusu? Przełączniki w Smart Home!

Chcąc sterować urządzeniami w swoim domu, potrzebujesz do tego elementów obsługowych, które Ci to umożliwią. Podstawowym elementem, spotykanym w każdym domu jest przełącznik do światła umożliwiający włączanie i wyłączanie oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach. Takie sterowanie powoduje problem jakim jest nadmiar przełączników w jednym miejscu. Dodając do tego sterowanie termostatem, czy roletami, które mają różny design, nasza ściana przestaje wyglądać estetycznie. Rozwiązaniem tego problemu są elementy obsługowe z przemyślanym designem. Umożliwiają nam na sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, zaciemnianiem, czy muzyką. Marka Loxone oferuje użytkownikom kilka urządzeń z rodziny Touch, które są urządzeniami obsługującymi Twój dom. Ich sterowanie obsługuje autorski standard T5, czyli rozmieszczenie pięciu przycisków. Lewa strona Touchy obsługuje rolety, prawa muzykę, natomiast środkowy oświetlenie. Standard obsługuje również wieloklik, który zostanie wyjaśniony w późniejszej części tekstu.

Sprawdź czym charakteryzują się takie urządzenia:

Touch Tree/Air jest podstawowym urządzeniem oferowanym przez producenta. Jest to przycisk z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, wyposażony w czujniki temperatury i wilgotności, posiadający 5 punktów dotykowych obsługujący Twój dom. Punkty te dzielą się na jeden duży przycisk po środku urządzenia i cztery mniejsze obszary służące do sterowania innymi systemami. Reaguje on również na ilość kliknięć, dlatego bez problemu można go zaprogramować na różne sposoby, przykładowo:

  •  jedno kliknięcie – duży przycisk pozwoli na zmianę nastroju oświetleniowego czyli dowolną kombinacje oświetlenia. Mniejsze obszary dotykowe służą do sterowania roletami i muzyką.

  • podwójne kliknięcie – duży przycisk spowoduje opuszczenie pomieszczenia, czyli wyłączenie światła, muzyki, zmiana trybu wentylacji oraz przejście sterownika klimatu w tryb ekonomiczny. Natomiast prawy górny róg wyciszy muzykę, prawy dolny całkowicie ją wyłączy.


  • potrójne kliknięcie – jedna z najpopularniejszych funkcji, duży przycisk w pomieszczeniach takich jak wiatrołap i garaż spowoduje wyłączenie całego domu i uzbrojenie alarmu, ale w sypialny spowoduje włączenie trybu noc.

Touch Pure Tree/Air posiada taką samą funkcjonalność co podstawowy Touch, cechą różniącą te dwa urządzenia jest design. Touch Pure jest wykonany z wysokiej jakości szkła. Ceramiczna powierzchnia zapewnia ochronę przed zostawianiem na jej powierzchni odcisków palców, a wersja Tree oraz wersja Air zasilana 24V napięciem zapewnia podświetlenie urządzenia.

Touch Pure CO2 Tree, to kolejny z wariantów jaki oferuje austriacka firma. Jest to rozbudowana o czujnik CO2 wersja Toouch Pure Tree, zapewniający większe bezpieczeństwo. Oprócz monitorowania temperatury i wilgotności powietrza, sprawdza też jego jakość.

Następnym urządzeniem jest Touch Surface Tree/Air. Przekształca powierzchnie z kamienia, drewna, ceramiki i szła w pełni funkcjonalny przycisk Touch. Urządzenie to jest niewidoczne na pierwszy rzut oka, gdyż umieszcza się je pod blatem stołu, za ścianą szafy, bądź też w innym wybranym przez Ciebie miejscu, przy czym należy pamiętać, że maksymalna grubość powierzchni pod którą Touch Surface powinien być umieszczony to 3 cm. Podstawowa instalacja polega na przyklejeniu pod blatem urządzenia, a następnie naklejeniu na blacie folii konturowej, która wskaże obszar mebla przekształconego w przycisk. Dzięki takiemu montażowi nie ma obowiązku wywiercania dziur w blacie. Zalecane jest jednak przykręcenie urządzenia pod blatem za pomocą śrub w celu zwiększenia niezawodności jego działania. Ponadto opcjonalnie można wywiercić dziury w blacie, a przez nie poprowadzić światłowody dołączone w zestawie, które stworzą wskaźniki stanu LED zapewniające lepszą kontrolę. Pomimo funkcjonalności jaką oferuje Touch Surface, nie posiada on czujnika temperatury i wilgotności, które są integralną częścią innych urządzeń z rodziny Touch.

Touch Nightlight Air to urządzenie łączące ze sobą oświetlenie otoczenia, panel sterujący, budzik, alarm oraz przytłumione oświetlenie nocne. Oświetlenie otoczenia pozwala na zastąpienie lampy nocnej, która może zmieniać kolory na dowolnie wybrany w celu stworzenia odpowiedniego klimatu. W porównaniu do innych urządzeń z rodziny, Touch Nightlight posiada jeden dodatkowy przycisk budzika odpowiadający za jego funkcje. Działanie budzika odbywa się poprzez zintegrowanie z innymi systemami inteligentnego domu, dlatego podczas wybudzania włączone zostaną światła w sypialni, rolety odsłonią okna wpuszczając odrobinę porannego słońca, dodatkowo system audio w domu włączy Twoją ulubioną muzykę. Oczywiście samo urządzenie jest również zegarkiem, czujnikiem temperatury i wilgotności, a przede wszystkim panelem sterowania tak jak inne urządzenia z rodziny Touch. Mimo komunikacji bezprzewodowej z serwerem Loxone, urządzenie musi być na stałe podłączone do zasilania poprzez kabel micro USB.

Jeżeli natomiast z jakiegoś powodu nie chcesz wykorzystać paneli sterowania z rodziny Touch, Loxone pozwala na zintegrowanie urządzeń innych marek obsługujących standard KNX. Zapewnia to instalowane w rozdzielnicy rozszerzenie KNX Extension, które umożliwia integrację nawet do 500 aktorów i czujników KNX / EIB. Dodatkowo dzięki reakcji inteligentnego domu Loxone na liczbę kliknięć, nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby jako elementy obsługowe zastosować najprostsze możliwe przyciski dzwonkowe.

Ilość elementów obsługowych zależy od osobistych preferencji użytkownika. Warto zastanowić się gdzie możemy je wykorzystać, a gdzie zastąpić czujnikami ruchu. Przykładowo warto zamontować po jednym Touch Tree w każdym z pomieszczeń poza korytarzami, w których zainstalowane mogą być czujniki ruchu, dodatkowo w kuchni na blacie zainstalować Touch Surface Tree, a w sypialni koło łóżka Touch Nightlight Air zapewniający łatwy dostęp z samego rana. Należy pamiętać, że każdy z systemów Loxone może być sterowany za pomocą aplikacji mobilnej.

 

Jeśli chcesz zmienić swój dom w smart home skontaktuj się z nami, firmą APMOD, specjalistami od automatyzacji budynkowej!