Łatwiejszy dostęp do Twojego domu!

Zapewnienie dostępu do domu, jest jedną z podstawowych rzeczy, jakie powinny być oferowane przez systemy Smart Home. Zwykły zamek do drzwi, często okazuje się niewystarczający. Systemy inteligentnego domu pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa równolegle ze zwiększeniem wygody użytkowania. Główną funkcją dostępu powinno być zamknięcie i zabezpieczenie domu, współpracując z systemami alarmowymi, jednocześnie eliminując sytuacje, w których to mieszkańcy spowodują ich włączenie. Jakie rozwiązania możemy zastosować?

Dostęp do domu zapewniają przede wszystkim takie urządzenia jak klawiatury kodowe z NFC. Łączą one ze sobą dzwonek do drzwi, klawiaturę na kod dostępu oraz czytnik tagów NFC w jedno urządzenie. Marka Loxone oferuje takie urządzenia pod nazwą NFC Code Touch. Służą one jako podstawowe urządzenie do kontroli dostępu. Na ich design składa się podświetlana klawiatura na szklanej powierzchni urządzenia. Kontrola dostępu odbywa się za pomocą tagów NFC, dostępnych jako breloki, naklejki lub karty. Alternatywnie można wprowadzić kod na klawiaturze. Połączenie tych dwóch sposobów zwiększa bezpieczeństwo Twojego domu wprowadzając uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Urządzenie to powinno być zamontowane w specjalnej ramce oferowanej przez producenta, zwiększając bezpieczeństwo antysabotażowe, czyli bezpieczeństwo przed ingerencją w urządzeniu i jego odkręcenie. 

Integracja urządzeń innych producentów zwiększa możliwości sterowania dostępem w Twoim domu. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby dodatkowo zainstalować czujnik linii papilarnych za pomocą którego możemy odblokować drzwi odciskiem palca.

Innym urządzeniem, które okaże się bardzo przydatne jest Remote Air. Jest to pilot z pięcioma dowolnie programowalnymi przyciskami pozwalający na zdalne sterowanie automatyką domową taką jak bramy, czy uzbrajanie i rozbrajanie alarmu. Jest to przydatne urządzenie, które powinno się znaleźć w każdym samochodzie, dzięki czemu nie musimy się martwić o zablokowanie dostępu do domu za pomocą innych urządzeń takich jak NFC Code Touch, zamiast tego zrobimy to z odpowiedniej odległości opuszczając posesje. 

Mówiąc w kontekście dostępu do domu, nie można pominąć intercomów. Loxone oferuje  kompaktowy wideodomofon ze szklanym frontem, podświetlanym przyciskiem dzwonka i czujnikiem zbliżeniowym, dostępny w dwóch kolorach. Mikrofon jest zintegrowany na przednim panelu, głośniki są niewidoczne po lewej stronie obudowy. Jego kamera charakteryzuje się szerokim kątem 120° oraz obrazem w jakości HD. Intercom jest podłączony do sieci i zasilany poprzez PoE. Jego interfejs umożliwia podłączenie urządzeń, takich jak NFC Code Touch co pozwala na współprace tych urządzeń jako rozwiązanie problemu dostępu. Jest montowany natynkowo w płaskiej ramce aluminiowej, która jest dostępna jako akcesorium w dwóch wersjach kolorystycznych.

System Loxone umożliwia również na zintegrowanie podobnych do wyżej wymienionych urządzeń innych producentów, więc nie jesteś ograniczony do urządzeń tej marki. 

Teraz należy się zastanowić gdzie umieścić takie urządzenia. Wideodomofon warto zastosować przy wejściu do posesji, zaraz przy samej furtce. Klawiaturę kodową warto zastosować przede wszystkim przy głównych drzwiach, zapewniając sobie tym samym najwygodniejsze miejsce do sterowania dostępem. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować więcej takich urządzeń, w pobliżu wideodomofonu, w garażu, a nawet zabezpieczając jedno ważne pomieszczenie takie jak Twój gabinet. Zdalny pilot Remote Air jest alternatywą dla klawiatury umieszczonej w garażu, warto posiadać po jednym w każdym samochodzie, dzięki temu zwiększamy wygodę jednocześnie obniżając koszty.